Ovogodišnje istraživanje o izboru studija na sajtu Prijemni.infostud.com, u kojem je učestvovalo 1400 maturanata, pokazalo je da većina njih, čak 81% planira da upiše fakultet.
Među najodlučnijima, najviše anketiranih planira upis na medicinu (medicinske nauke) ili informacione tehnologije – oko 12%, što je bio trend i u 2016. Na trećem mestu su ekonomija, bankarstvo i finansije (oko 8%), slede inženjerstvo, psihologija i pravo sa oko 5%. Za maturante koji se još uvek dvoume kuda dalje, skoro su jednako primamljive bile psihologija, medicina, ekonomija i informacione tehnologije (16.0 – 16.6%), a ovoj kategoriji interesantne su i vojne, bezbedonosne i policijske nauke (12.2%).
Od toga, 6.7% navelo je visoku školu kao opciju jedino u slučaju da ne uspe da upiše željeni fakultet. Svega 3.4% njih odlučilo se u startu za visoku školu.
U (ne)skladu sa portrebama tržišta rada
Kada se želje maturanata uporede s analizom o traženim zanimanjima sa sajta Poslovi.infostud.com, vidi se da interesovanja budućih studenata nisu u potpunosti u skladu s brojem oglasa za posao iz različitih oblasti rada na ovom sajtu. Za medicinske nauke, iako je ovo više godina unazad najtraženija oblast za studiranje, nema dovoljno ponude poslova na saju Poslovi.infostud.com, što može ukazati na nesklad između interesovanja budućih studenata i potražnje za ovim zanimanjima na tržištu rada. Sa druge strane, interesovanje maturanata za IT korelira sa potrebama tržišta, budući da postoji veliki broj oglasa upravo za radna mesta u ovoj oblasti.
Maturanti slede svoja interesovanja, roditeljski uticaj sve manji
Odluku o izboru studija, anketirani budući studenti su doneli na osnovu ličnih interesovanja, ili u suprotnom, biraju profesije koje su najisplativije. Finansijsko stanje je manje bitan parametar u odnosu na 2016. godinu, što znači da im neće biti presudan prilikom donošenja odluke o izboru fakulteta/visoke škole.