Quantcast
Channel: style.rs
Viewing all articles
Browse latest Browse all 7030

15. Bijenale arhitekture u Veneciji

$
0
0

Od kolektivnog stanovanja, preko vojnih bunkera. Zatim “trgovi” koji datiraju još iz doba Rimljana, kao i zgrade specijalno projektovane za obolele od Alzajmera, samo su neka od projektnih rešenja ovogodišnje međunarodne smotre arhitekture u Veneciji, otvorene do 27 novembra 2016 godine.

Iako se i kroz prethodne edicije jedne od najvećih izložbi arhitekture na svetu „Bijenala u Veneciji“, provlačila politika i socijalni problemi, nekako se čini da ova petnaesta po redu izložba, zahvaljujući krizi u svakom smislu,  stavlja u prvi plan realne probleme sa kojim se čovečanstvo suočava, počevši od ekonomske, stambene i imigrantske krize. Iako su utopijska rešenja arhitekata uvek dobrodošla, ovoga puta mnogi od projekata izloženih u Veneciji, realizovani su u saradnji sa sociolozima, antropolozima, psiholozima i no-profit organizacijama.

Tema ovogodišnjeg Bijenala „Reporting from the front (Izveštavanje sa fronta)“,  izabrana od strane kuratora čileanskog arhitekte Alehandra Aravene, donosi neke od solucija u rešavanju globalnih problema čovečanstva.

Projektom „Heroic: Free Shipping“, rad tročlanog tima arthitekata Ane Šulkić, Stefana Vasića i Igora Sjeverca,  a koji stavlja u centar pažnje probleme mladih ljudi na tržištu rada, svečano je otvoren paviljon Srbije.  Instalacija koja se sastoji od 62 elementa, ukupne težine 10 tona, a koju prate zvučni i svetlosni efekti, na simboličan način predstavlja nemogućnost mladih, a pre svega arhitekata, da nađu stalno zaposlenje. Uz to posetioci mogu da pogledaju na hiljade odštampanih prijava za posao koje su odbijene od strane kompanija, bez obzira na  portfolio kandidata. Međutim, autori su na ovaj način želeli da pokažu da to što su mladi danas u toj nezahvalnoj poziciji nije nikako merilo njihovog kvaliteta. Inače plan je da ova konstrukcija po povratku iz Venecije bude postavljena kao skejt park u Beogradu.

Heroic: Free Shipping

Osvrćući se na problem nezaposlenosti, s druge strane kada je reč o pravima radnika koji su angažovani na velikim gradilištima, paviljon Poljske svojim projektom „Fair building“ dovodi u pitanje uslove za rad i sigurnost radnika na gradilištima širom sveta. Dovoljno je pomenuti samo Italiju i 1172 žrtve u 2015 godini. Kurator ove izložbe Domenika Janička publiku uvodi u ovu surovu stvarnost provodeći ih kroz  paviljon u kojem se u jednom njegovom delu nalaze visoke skele i video snimci koji dokumentuju surovu realnost sa kojom su građevinski radnici suočeni. Dok u drugom delu paviljona, udobne kožne fotelje pozivaju publiku da odgledaju neki od fantastičnih promo videa građevinskih investitora.

A kada je reč o stambenoj krizi, kao jednom od gorućih problema današnjice, indijski arhitekta Anupama Kundo izgradio je  prototip stanovanja  namenjen kako za gradove tako i za ruralna naselja, koristeći i sključivo materijale reciklirane od izložbe nemačkog paviljona Bijenala umetnosti iz 2015 godine.

Svakako je porast svesti o otpadu u građevinskoj industriji sve izraženiji, a reciklaža kao najprirodnije rešenje jeste ideja vodilja mnogim arhitektama. Koristeći reciklirane materijale, paviljon turske predstavio se svojim projektom “Darzana”, tj. konstrukcijom broda napravljenog od otpada iz brodskih luka, dok je čileanski paviljon prikazao seosku arhitekturu izgrađenu upotrebom ostataka iz poljoprivrednih procesa.

Darzana

Kada govorimo o novim oblicima građenja razvoj građevinske tehnologije otvorio je uspešan put ka budućnosti gde 3D štampa, robotika i grafitna vlakna postaju uobičajena pojava u arhitekturi. Izraelski paviljon se predstavio projektom “Life Object” koji dovodi u vezu biologiju i arhitekturu, nudeći model stanovanja inspirisan 3D skenom ptičjeg gnezda, koji koristi isključivo organske materijale.

A kako arhitektura može pomoći ljudima koji se bore sa Alzajmerom, ovoga puta irske arhitekte predstavile su konstrukciju zgrade specijalno namenjene ovim bolesnicima, a koja nudi posebna rešenja za orijentaciju osobama bez memorije.

Life Object

Trenutna imigrantska kriza takođe je došla u centar interesovanja savremene arhitekture. U saradnji sa nevladinom organizacijom Karitas, austrijski paviljon je svojom izložbom „ Places for people“ nudi rešenje za privremeni boravak imigranata u neiskorišćenom nameštaju. Takođe ovim problem pozabaviio se i  grčki paviljon. Dok je Holandija otvorila pitanje neprimerene arhitekture kada se radi o  gradnji bunkera u ratnim zonama.

Places for people

Zlatnim lavom, najvećim priznanjem festivala nagrađeni su španski arhitekti i njihov projekat “Unfinished” koji skreće pažnju na aktuelnu krizu i sve učestalije korišćenje jednostavnih materijala i nekvalifikovanih radnika.

S druge strane, Italija koja je domaćin najveće smotre arhitekture u svetu, svojom izložbom „Taking care“ osvrće se na društveno dobro u ovoj oblasti, pozivajući arhitekte i urbaniste na socijalnu odgovornost i pre svega poštovanje ambijenta.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 7030